navigace
Hlavní téma: Přehled dědičných onemocnění
souvislosti
Zatím nejsou žádné související záznamy. Pokud máte pocit, že zde něco důležitého chybí, dejte nám o tom vědět, pokusíme se co nejrychleji informace přidat.
5.6. Nemoci reprodukčního systému
Kryptorchismus
(často)
Představuje vývojovou vadu, při které není dokončen sestup jednoho nebo obou varlat do šourku. Varlata se vyvíjejí za ledvinami a v průběhu prenatálního období sestupují dutinou břišní k tříselnému kanálu a následně do šourku. U psů je sestup varlat obvykle dokončen až 10-14. den po porodu a za kryptorchismus se považuje stav, kdy sestup jednoho nebo obou varlat není dokončen do 2 měsíců po porodu. Oboustranní kryptorchidi jsou neplodní, jednostranní jsou většinou plodní. Následnou komplikací kryptorchismu mohou být nádory varlat, proto je často prováděno chirurgické odstranění nesestouplého varlete.
Diagnóza je založena na klinickém vyšetření, sonografii, případně lze stanovit koncentraci testosteronu v krevní plazmě.
Terapie je vzhledem ke genetické predispozici diskutabilní. S velmi nízkým efektem lze aplikovat testosteron či preparáty hypotalamových hormonů (GnRH). Chirurgické ošetření se běžně nepoužívá.
Hypospadie
(výjimečně)
Jedná se o abnormální lokalizaci vyústění močové trubice na spodní straně penisu a to v různé vzdálenosti od žaludu. Často je tato porucha spojena s abnormálním vývojem penisu, předkožky nebo šourku. Stav je dispozicí pro močové infekce a inkontinence.
Diagnóza je založena na klinickém vyšetření vnějších genitálií, případně katetrizaci močové trubice.
Terapie je závislá na lokalizaci vyústění močové trubice. Zahrnuje amputaci abnormálně vyvinutého pyje a ostatních struktur a často je v rámci ošetření indikována kastrace, poněvadž psa nelze doporučit k chovu.
Intersexuální stavy (hermafroditismus a pseudohermafroditismus)
(výjimečně)
Jsou charakterizovány přítomností tkání nebo znaků obojího pohlaví, tedy nestejnoměrně vyvinutými znaky obojího pohlaví u jednoho individua. Zpravidla převládá jedno pohlaví nad druhým a to určuje vzhled zvířete.
Hermafroditismus je charakteristický dobře oddělenými pohlavními žlázami (varlata, vaječníky) a pseudohermafroditismus přítomností gonád jednoho pohlaví a vývodními cestami pohlaví opačného.
Diagnostika je založena na důkladném klinickém vyšetření, příp. sonografii.
Terapie neexistuje, postižení jedinci jsou neplodní a tudíž jejich zařazení do chovu je vyloučeno.
5.7. Nemoci pohybového systému → ← 5.5. Nemoci nervového systému