navigace

Hlavní téma: Přehled dědičných onemocnění

souvislosti

Zatím nejsou žádné související záznamy. Pokud máte pocit, že zde něco důležitého chybí, dejte nám o tom vědět, pokusíme se co nejrychleji informace přidat.

5.8. Nemoci imunitního systému

Selektivní IgA deficience
(občas)

Imunitní systém je tvořen buněčnou a humorální imunitou, kterou představují především imunoglobuliny různých izotopů (IgA, IgG, IgE, IgM) a jejich funkcí je imunitní dozor v organismu. IgA je součástí imunitního systému sliznic a tvoří tedy jednu z prvních a nejdůležitějších bariér při vstupu patogenních agens do organismu.

Selektivní IgA deficience je nejčastěji popisovanou poruchou tvorby imunoglobulinů u psů (byla popsána u 32 plemen, nejčastěji u bíglů a německých ovčáků). Klinicky se projevuje přetrvávajícími infekcemi dýchacího a trávicího systému, kůže, (záněty chlupových folikulů s následnou opakovanou stafylokokovou infekcí a demodikózou). Virové a bakteriální záněty bronchů a plic končí často i fatálně.

Diagnostika je zaměřena na zjištění koncentrace IgA v séru. Terapie využívá imunostimulačních látek, jejichž zásady léčebného účinku a možnosti preventivního použití zatím nejsou dobře zpracovány. Z těchto důvodů zatím lze jejich použití aplikovat přísně individuálně a pod pravidelnou laboratorní kontrolou. Obecně lze k terapii využít také podpůrnou léčbu (imunosuplementace), která má pouze nespecifický účinek na imunitní systém – aplikace vitamínů (vitamín A,E,C,B12, biotin, cholin) a stopových prvků (selen, zinek, železo, hořčík).

5.7. Nemoci pohybového systému