3.18. Jsou různé typy bíglů?

Klasický bígl je jen jeden – neexistují žádní američtí či jiní bíglové, a tvrdí-li vám někdo, že má speciální chov takových bíglů, lže vám do očí.

Standard bígla byl schválen FCI a v daných parametrech se jednotlivci samozřejmě liší. Tak vedle psa se silnou kostrou, který v kohoutku měří více než 40 cm může stát subtilní fenečka s výškou 33 cm a oba se do standardu vejdou.

Dále se často mluví o pocket beaglech. Pocket beagle je malý bígl s kohoutkovou výškou 20 – 30 cm. Tito malí bíglové byli oblíbení v Alžbětínské době (viz historie). Dnes je jasně stanovena ve Standardu FCI výška bígla a bíglové pod 33 cm nejsou v Evropě připouštěni do chovu. V USA dodnes dělí bígly na dvě kategorie: menší jedinci s výškou do 13 inchů (tj. 33 cm) a větší s výškou do 15 inchů (tj. 38 cm).

"Kapesní" bíglové s výškou kolem dvaceti cm mají většinou poměrně krátké nohy a můžou mít některou z vývojových poruch. A navíc musíte očekávat, že čím menší bígl tím větší aktivita, ale existují i výjimky.

Samozřejmě u takto starého plemene se vyskytují i další rasy, které mají v názvu bígl. Je to Kerry Beagle a Beagle-Harrier.

Kerry Beagle (Pocadan) je potomkem psů příbuzných bloodhoundovi. Pochází z Irska, kde byl v oblasti Kerry používán jako parforsní lovecký pes (štváč). Od tohoto využití zřejmě pochází i poněkud matoucí druhá část jména – bígl. Kerry Beagle je na rozdíl od našeho malého honiče pes střední až vysoký – v kohoutku měří 56 – 66 cm.

Beagle-Harrier je poměrně mladé plemeno. Byl vyšlechtěn na konci 19. století ve Francii a to zkřížením podsaditého a robustního bígla s nohatým štíhlejším harrierem a vznikl lovecký pes s kohoutkovou výškou 45 – 50 cm. Je poměrně vzácný a mimo Francii se téměř nevyskytuje. Je to škoda, protože tento vytrvalý pracant zdědil mírnou a neagresivní povahu po bíglovi a ovladatelnost po harrierovi.

3.17. Co je to průkaz původu psa?