navigace

Hlavní téma: Časté dotazy budoucích pánečků

souvislosti

Zatím nejsou žádné související záznamy. Pokud máte pocit, že zde něco důležitého chybí, dejte nám o tom vědět, pokusíme se co nejrychleji informace přidat.

3.17. Co je to průkaz původu psa?

Průkaz původu je něco jako psí občanský průkaz nebo pas. Je to doklad původu, ve kterém jsou uvedeny čtyři generace předků vašeho psa, číslo, pod kterým je veden v plemenné knize, je tam vyznačeno pohlaví, datum narození, druh a barva srsti a jméno a adresa chovatele. Na druhé straně je uveden majitel a je tam prostor pro záznamy z výstav, zkoušek atd.

Průkaz původu je vyžadován na výstavách, při sportovních akcích – např. při agility, kde se mistrovských soutěží mohou zúčastnit pouze psi s PP.

Nicméně vás PP k ničemu nezavazuje, chcete-li mít pouze domácího mazlíčka, tak vám průkaz původu zaručí to, že máte doma opravdového bígla, který tak vypadá a taky se tak chová. Zaručí vám to, že se váš bígl bude - při správné výživě - velikostně pohybovat mezi 33 – 41 cm v kohoutku, že bude mít odpovídající zbarvení a především – a to je v těchto případech nejdůležitější – typickou vlídnou, přátelskou, neagresivní povahu a pevné zdraví.

Průkaz původu dostávají všechna štěňata ve vrhu, bez ohledu na jejich počet. Samozřejmě se musí jednat o štěňata po chovné feně a chovném psovi, jejichž spojení bylo potvrzeno poradcem chovu a jejichž vrh byl zapsán v plemenné knize. Pak nezáleží na tom, zda se narodí jedno nebo deset štěňat, všechna dostanou průkaz původu. Pokud vám někdo tvrdí, že právě toto štěně nemá průkaz původu, protože se narodilo jako páté, šesté či sedmé ve vrhu, lže vám a snaží se vás podvést. Průkaz původu dostanou i štěňata, která mají v době prodeje vady, např. předkus, podkus, tj. jiný než nůžkový skus, chybějící zuby, nesestouplé varle, zálomek na ocásku apod. Toto jsou vady, které štěněti nebrání ve spokojeném životě, ale jsou vylučující z chovu. Odpovědný chovatel vás na tuto vadu upozorní a štěně prodává výrazně levněji. Některé z těchto vad se mohou v průběhu vývoje ztratit a váš domácí miláček se pak může po splnění podmínek zúčastnit dalšího chovu. Pokud vada přetrvá, můžete se zúčastnit různých sportovních soutěží, honů a lovů.

3.18. Jsou různé typy bíglů? 3.16. Proč jsou čistokreví psi dražší?