navigace

Hlavní téma: Přehled všech zbarvení bíglů

souvislosti

Zatím nejsou žádné související záznamy. Pokud máte pocit, že zde něco důležitého chybí, dejte nám o tom vědět, pokusíme se co nejrychleji informace přidat.

4.1. Tricolor

Klasický tricolor

To je jedno z nejobvyklejších zbarvení bíglů. Černé sedlo nebo plášť, hnědá hlava, plece a stehna, bílá lysina, nohy, špička ocasu. U černého sedla může být různě široký bílý límec a u pláště může pes mít nějaký bílý flek za krkem. Ale i tito psi se liší různou intenzitou hnědé – od béžově zlatavých tónů (tan) po tmavě hnědou aš s odstínem do měděno červena (red).

Prokvetlý tricolor

asi měsíční trikolorní štěně
asi měsíční trikolorní štěně
V angličtině se rozlišuje různá forma zředění černé barvy, čeština používá pro všechno termín prokvetlý. U těchto zbarvení je různá intenzita černé barvy, která přechází do odstínů hnědé. Existují i tricoloři, kteří jsou jakoby celí zlatí a černá se projevuje jen velmi nevýrazně. Přesto jsou to tricoloři.

Flekatý tricolor nebo Strakatý tricolor

Bílá je zde dominantní barvou. Takoví psi můžou být popsáni jako bílí s hnědočernými plotnami různé velikosti, mohou mít i černé sedlo nebo na bílém podkladu jen několik malých černohnědých fleků. Většinou zůstává hnědá na uších a kolem očí, ale ani to není pravidlo a tito psi můžou mít i téměř bílé uši s jen nepatrným hnědým flíčkem.

Kromě výše uvedených typů tricolorního zbarvení jsou popsána a můžou se i objevit méně obvyklé a méně frekventované typy tricolorů. U nás se žádné z těchto zbarvení ještě neobjevilo.

Tricolor s modrými znaky, Modře značený tricolor

Tento pes je opravdu modře tečkovaný i když na končetinách má spoustu hnědých flíčků. Modré znaky byly docíleny vmícháním bílých chlupů mezi tmavý až černý základ, takže se vlastně nejedná o pravou modrou, spíš je to odstín šedé. Podle literatury jsou takto zbarvení psi ojedinělí i v zahraničí. Fotka je ze Spojených států a tito bíglové jsou používani na práci, případně sport, kde toto zbarvení není považované za chybné. Ale pro výstavní kariéru zde chybí podíl čistě bílé.

Grošovaný

Říká se mu tak kvůli jeho černým a hnědým flíčkům (grošování) v bílých plochách. Na rozdíl od předchozího typu je zde zřetelně rozeznatelná bílá, černá a hnědá. Grošování má zřetelný bílý podklad a i flíčky jsou větší a výraznější.

Dilutes

Tito psi jsou tmavomodří tricoloři – modrá je zředěná s klasickým tricolorem, ale barva má jiný odstín (takový do šeda). Celkem často mívají tito psi světlejší oči v některých případech až do žluta. Barva mírně do modra je obsažena v hnědých částech srsti.

Tento pes by se dal popsat jako hnědo-modro-bílý. Všimněte si lehce modravého nádechu hnědé barvy. Toto zbarvení způsobuje stejný gen, který světle hnědou modifikuje do odstínu red.

Na fotce vpravo je hlava psa, na které je vidět modrý nos, který je u tohoto zbarvení obvyklý a je zvláště patrný u štěňat – je to jedna z mála možností, jak rozeznat, že se jedná o tento typ zbarvení nikoli o klasického tricolora.

Může se stát, že pes, který se narodí jako modrý, ztmavne natolik a to včetně nosu, že je téměř nemožné, rozeznat ho od skutečného tricolora a to i v případě, že je postavíte vedle sebe.

Na fotce vedle je jiný modrý tricolor, je daleko více prokvetlý a má světlejší odstín hnědé.

Čokoládoví nebo také játroví

Čokoládová: tricolor, jehož černá je zředěná do tmavě hnědé a nos je také tmavě hnědý nebo játrový.

Játrová: spektrum barev je daleko širší, nos je hnědý nebo játrový.

Lila

Tomuto zbarvení se říká lila. Takto zbarvení psi jsou v základu čokoládoví nebo játroví, ale navíc se objevuje modrý nádech na plášti nebo sedle.

Zde můľete porovnat rozdíl mezi klasickým tricolorem a čokoládově či játrově zbarveným jedincem. Rozdíl v barvě srsti je patrný na první pohled a naprosto určující je hnědě či játrově zbarvený nos u jedince vpravo. Tricolor má nos v dospělosti vždy černý.

Štěňata

Jak už jsem se několikrát zmínila, nejlépe se definitivní zbarvení pozná u štěňat.

Tricolorní štěňata se rodí vždy bílo černá, jen na hlavě mají náznaky hnědé barvy. Černá barva postupně světlá a přechází do hnědé. Tam, kde je u dvouměsíčního štěněte temná černá bez světlejších chlupů, tam s největší pravděpodobností černá zůstane. V místech, kde se objevují jednotlivé světlejší chlupy, přejde časem černá do hnědé. Bílé znaky zvláště na hlavě mohou časem zmizet nebo se zmenšit.

Výjimku tvoří modrá, čokoládová, játrová a lila štěňata, která jsou jinak zbarvená už od narození.

4.2. Bicolor