navigace

Hlavní téma: Časté dotazy budoucích pánečků

souvislosti

Zatím nejsou žádné související záznamy. Pokud máte pocit, že zde něco důležitého chybí, dejte nám o tom vědět, pokusíme se co nejrychleji informace přidat.

3.14. Jak často musí k veterináři?

Bígl je v podstatě velmi zdravý pes a jako plemeno nemá žádné velké disposice k nemocem. Samozřejmě záleží na jedinci. Každý bígl musí navštívit veterináře alespoň jednou ročně kvůli odčervení a vždy, když končí platnost předchozí vakcinace. Nicméně existují některé dědičné choroby, kterými může váš pes trpět. Přehled dědičných onemocnění včetně častosti výskytu je zde. Jsou to ovšem informace většinou ze zahraničních výzkumů (u nás takový průzkum nebyl zatím proveden). A je nutné vzít v úvahu i to, že bígl dlouhá léta slouží jako laboratorní pes, a proto mu byla věnována významná pozornost a byly tak zaznamenány i vady a onemocnění, které se třeba v daleko větší míře vyskytují u ostatních plemen, jen se o tom neví.

U zdravého bígla je určitě nejvíce veterinárních záznamů o úrazech, a to když vám váš společník uteče po čerstvé stopě a usilovně a bezhlavě ji sleduje. Po návratu svého bígla důkladně prohlédněte, prohmatejte celé tělo, není-li někde citlivé místo, zjistěte, zda nemá někde natrženou nebo jinak poškozenou kůži. V těchto místech se může vytvořit absces. Odstraňte klíšťata a další ektoparazity a s největší pravděpodobností bude vhodná i koupel.

Určitě bych doporučila nějakou prevenci proti ektoparazitům (spot on, spray, obojek) a doplňkové očkování podle místních poměrů - po poradě s vaším veterinářem (např. v některých lokalitách tetanus).

Dále sledujte uši – pokud jsou uvnitř velmi špinavé a trochu zapáchají, může to být zánět ucha. A občas zkontrolujte stav análních váčků, zda se netvoří zánět. Začne-li si váš pes ulevovat na některou nohu nebo bude-li kulhat, než vyrazíte k veterináři, prohlédněte tlapky zespodu a mezi prsty, není-li někde zapíchnut trn, sklo nebo jiný předmět.

V poslední době se i u plemen, které k tomu dosud neprojevovaly sklony, začala objevovat torze (přetočení) žaludku. Je to velmi nebezpečná záležitost a vyžaduje rychlé chirurgické řešení. U bíglů byl tento problém zaznamenám pouze výjimečně, ale začne-li se vám váš pejsek nafukovat před očima, nechce jíst, nevyměšuje a v břiše se mu ozývá škála nejrůznějších zvuků, okamžitě jeďte k nejbližšímu veterináři na konsultaci.

Každý bígl má obrovské herecké nadání a dokáže velmi úspěšně předstírat libovolnou chorobu, kyne-li mu z toho nějaký prospěch. Opravdu nemocen je tehdy, když nechce pamlsek a nechce ven (platí to pouze v případě, že předtím nenavštívil ledničku, spíž nebo jiné stejně lákavé místo).

3.15. Jakého věku se dožívají? 3.13. Co život v bytě?